Jak powstają drewniane zabawki?

Jak powstają drewniane zabawki?

Mimo zmieniających się możliwości w produkcji zabawek i pojawiających się coraz to nowszych materiałów. Warto wiedzieć, że nadal sporym zainteresowaniem cieszą się zabawki drewniane. Są one wytrzymałe, ładne, a dodatkowo cechuje je niepowtarzalny wygląd, co sprawia, że cieszą się zainteresowaniem nie tylko rodziców, ale także dzieci. Jednak czy kiedyś interesowaliśmy się tym, jak powstają drewniane zabawki?

Wybór odpowiedniego drzewa

Warto wiedzieć na początek, że na drewniane zabawki najlepiej nadają się drzewa liściaste.

Ich deski i kloce leżą przez kilka miesięcy, aby się wysuszyć, a na końcu i tak są jeszcze dodatkowo dosuszane. Kiedy są już gotowane, zabierane są do warsztatu, w którym tnie się je piłą, tak aby miały odpowiednią długość, a niektóre z nich zamienia się w drewniane walce. Kolejnym krokiem, jaki jest niezbędny przy powstawaniu drewnianej zabawki, jest oheblowanie takiego walca, a więc pozbycie się kory i odpowiednie przygotowanie go do tego, aby nadać mu niezbędny kształt. Dzisiaj większość tych prac wykonują specjalne maszyny, jednak warto pamiętać, że nadal są warsztaty, w których drewniane zabawki od początku do końca są wykonywane ręcznie.

To wymaga nie tylko umiejętności, wiedzy i czasu, ale także ogromnej cierpliwości, dlatego nie powinniśmy się dziwić cenom, w jakich czasami proponowane są takie drewniane zabawki.

Kształt i malowanie

Bardzo ważne jest to, aby taki wybrany i gotowy kloc przybrał odpowiedni kształt. Jeśli wybrana drewniana zabawka ma się składać z kilku elementów, wszystkie one muszą być bardzo dokładnie wycięte i muszą mieć odpowiednie kształty, bo tylko wówczas wszystko będzie do siebie idealnie pasowało. Kiedy już kształty są gotowe, przychodzi czas na ich malowanie.

To także zabiera sporo czasu, a następnie jeszcze jest on potrzebny do tego, aby taka drewniana zabawka dokładnie się wysuszyła, bo w przeciwnym razie, malowanie nie będzie się prezentowało tak jak powinno. Farby używane do malowania takich drewnianych zabawek, powinny posiadać odpowiednie atesty, tak aby była pewność, że nawet jeśli dziecko będzie gryzło taką zabawkę, to nic złego mu się nie stanie. Zabawki drewniane od lat cieszą się sporym zainteresowaniem tak dzieci, jak i ich rodziców. Mają one wiele zalet, a wykonane z dbałością o szczegóły, sprawiają że każda zabawa jest naprawdę wspaniała.

Dodatkowo zabawki te proponowane są w różnych rodzajach, a więc praktycznie każde dziecko znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Coś co pozwoli mu przez długie godziny bawić się daną zabawką i wymyślać dla niej kolejne przygody, które będą przeżywać wspólnie.

Back To Top